Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi opracowaniami i działaniami podejmowanymi w regionach na rzecz wzmacniania zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych.

Województwo lubuskie

Zachęcamy do lektury publikacji „Rewitalizacja warta zachodu. Praktyczny poradnik i dobre praktyki„. Publikacja z jednej strony wskazuje zasady prowadzenia rewitalizacji i zawiera praktyczne wskazówki przydatne przy planowaniu i realizacji procesu rewitalizacji, z drugiej jest przewodnikiem po dobrych praktykach, wypracowanych przez gminy województwa lubuskiego. Publikacja składa się z sześciu rozdziałów, z których każdy zawiera część poradnikową i opis udanego rozwiązania, które może stanowić inspirację dla innych gmin.

Publikacja dostępna jest w regionalnym portalu o rewitalizacji, można się z nią zapoznać TUTAJ

Województwo podkarpackie

Zachęcamy do zapoznania się z serią merytorycznych artykułów poświęconych procesowi rewitalizacji opracowanych przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów na zlecenie Województwa Podkarpackiego. W artykułach poruszono zagadnienia dotyczące:

  • aktualizacji programu rewitalizacji
  • praktycznych aspektów przygotowania i uchwalania GPR – przejście z LPR na GPR
  • znaczenia delimitacji obszarów zdegradowanych
  • zarządzania procesem rewitalizacji
  • włączenia społeczności lokalnej w proces rewitalizacji
  • dostępności w rewitalizacji
  • roli działań w małej skali w procesie rewitalizacji
  • roli zieleni w procesie rewitalizacji

Artykuły dostępne są w regionalnym portalu o rewitalizacji, można się z nimi zapoznać TUTAJ

Województwo Wielkopolskie

Jak przebiega rewitalizacja w Wielkopolsce i dlaczego udział mieszkańców jest taki ważny? O modelowych praktykach z Konina i  Leszna, dobrych praktykach z Czeplina i wiele więcej można dowiedzieć się z dodatku „Rewitalizacja w Wielkopolsce”, który ukazał się na łamach dziennika Głos Wielkopolski i dostępny jest także w regionalnym portalu o rewitalizacji. Z dodatkiem można zapoznać się TUTAJ

Zapraszamy też do lektury publikacji „Doświadczalnik, czyli kręte tory rewitalizacji…” przygotowanej przez ludzi rewitalizacji miasta Leszna, które znalazło się wśród 20 miast z dotacją w konkursie Modelowa Rewitalizacja Miast. W „Doświadczalniku” zebrano refleksje i doświadczenia urzędników na co dzień zajmujących się rewitalizacją.
Publikacja skierowana jest przede wszystkim do innych gmin planujących rozpoczęcie procesu rewitalizacji, jak i „zmagających” się już z jego realizacją. Autorzy wierzą, iż „Doświadczalnik” stanie się inspiracją dla innych.
Link do publikacji znajduje się TUTAJ

Województwo podlaskie

Na stronie regionalnego portalu o rewitalizacji można zapoznać się z podsumowaniem warsztatu poświęconego roli regionów w systemie rewitalizacji zrealizowanego podczas pierwszego dnia Kongresu Polityki Miejskiej 2021. Współorganizatorem warsztatu był Zespół ds. Rewitalizacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Województwo podlaskie jako pierwsze w kraju podjęło się również opracowania Regionalnej Polityki Rewitalizacji Województwa Podlaskiego 2030. Dokument służyć ma stanowieniu systemu wspierania rewitalizacji w podlaskich gminach oraz odzwierciedlać dążenie do optymalnego ukierunkowania procesów rewitalizacji, aby stanowiły efektywne narzędzie rozwoju lokalnego oraz skutecznie przyczyniały się do zwiększania spójności społeczno-gospodarczej i terytorialnej regionu. Dotychczas udało się przeprowadzić konsultacje społeczne dokumentu. Z projektem Regionalnej Polityki można zapoznać się na stronie regionalnego portalu o rewitalizacji.

Województwo łódzkie

Pilotaż rewitalizacji w Radomsku – Instytut Rozwoju Miast i Regionów, wspólnie z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii (Lider konsorcjum) oraz Uczelnią Łazarskiego, realizuje projekt „Nowy model urbanizacji w Polsce – praktyczne wdrożenie zasad odpowiedzialnej urbanizacji oraz miasta zwartego (NewUrbPact)„, współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” – GOSPOSTRATEG.
Jednym z działań w ramach projektu jest Zadanie 3. Konsultacje i pilotaż modelowych rozwiązań na rzecz odpowiedzialnej urbanizacji w Polsce. Do wdrożenia działań pilotażowych wybrano miasto Radomsko, na rzecz którego przeprowadza się konsultacje i pilotaż modelowych rozwiązań w zakresie rewitalizacji.

W ramach pilotażu opracowany zostanie Gminny Program Rewitalizacji Miasta Radomska 2030+, jednocześnie przetestowane zostaną:

  • model przejścia z lokalnego programu rewitalizacji na ustawowy gminny program rewitalizacji,
  • opracowanie modelowej koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla obszaru rewitalizacji,
  • wykorzystanie narzędzi rewitalizacji do ograniczania negatywnych skutków depopulacji i „rozlewania się” miasta.

Projekt pilotażowy potrwa do 31.12.2021 r. Więcej o pilotażu i działaniach w zakresie rewitalizacji w Radomsku na stronach: NewUrbPact dotyczącej projektu oraz zakładce poświęconej rewitalizacji Miasta Radomsko.

 

Dodatkowo, chcielibyśmy poinformować, iż Konkurs Modelowa Rewitalizacja Miast wskazywany jest jako dobra praktyka współpracy Ministerstwa z miastami na arenie międzynarodowej. Konkurs został m.in. ujęty jako dobra praktyka w publikacji „Sustainable and circular reuse of spaces and buildings”, która jest wynikiem współpracy dwóch partnerstw w ramach Agendy Miejskiej: Partnership on Circular Economy oraz Partnership on Sustainable Land Use. Podręcznik dostępny jest do pobrania na oficjalnej stronie Unii Europejskiej. A 30 lipca br. pakiet wsparcia na rzecz rewitalizacji w Polsce był prezentowane podczas konferencji „Sustainable and Circular Re-Use of spaces and buildings”. Nagranie z tego wydarzenia na kanale youtube dostępne jest TUTAJ

Ponadto konkurs Modelowa Rewitalizacja Miast został ujęty jako dobra praktyka  Strategii 21! czyli European Heritage Strategy for the 21st Century – więcej informacji o Strategii: TUTAJ Opis dobrej praktyki: TUTAJ

 

Materiał opracowano przy wykorzystaniu newslettera o rewitalizacji prowadzonego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w celu wsparcia projektu pn. „Regiony Rewitalizacji”. Więcej o działaniach Ministerstwa w zakresie rewitalizacji i o rewitalizacji dostępnych jest na stronie Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

Projekt pn. „Regiony Rewitalizacji – wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych” finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.